Pojęcie anatomia biustonosza wiele osób wprawia w rozbawienie. Rzeczywiście sformułowanie to może brzmieć dość zabawnie, jednak uważamy, że każda kobieta powinna zapoznać się z tym tematem. Poznanie budowy stanika jest przydatne podczas robienia zakupów, a także w trakcie omawiania swoich potrzeb z brafitterami !
Czym jest anatomia stanika?
Anatomia stanika to nic innego, jak podział tego rodzaju bielizny na poszczególne części. Dzięki stworzeniu takiego schematu nazewnictwa, ułatwiona została praca wielu osób. Korzystają na tym nie tylko brafitterzy, ale także właściciele sklepów czy producenci staników. Jeżeli na co dzień używasz biustonosza, z pewnością i Tobie przyda się ta wiedza. Jakie zatem części składają się na pełny model?
Części składowe biustonosza
- Miseczka – tę część zna większość z nas. Jest to nic innego jak przedni element, który utrzymuje pierś w ryzach. Może być skonstruowana z dwóch osobnych części (dolnej i górnej) lub przygotowywana w całości.
- Boczny panel zbierający to element, który ma za zadanie wspierać miseczkę w podtrzymywaniu i nadawaniu kształtu biustowi. Umieszczony jest po zewnętrznej stronie.
- Markizeta, inaczej nazywana jest podszewką miseczki. Charakteryzuje się dużą elastycznością i delikatnością.
- Pasek markizety jest niezbędny do zakrycia szwów, które łączą miseczki dwuelementowe, a także wszelkie inne szwy łączące poszczególne części stanika.
- Fiszbina to półokrągły drut, który wyprofilowany jest w odpowiedni sposób. Tworzy się ją z różnych materiałów. Czasami jest to stal, a czasami plastik. Wszystko zależy od producenta i od typu biustonosza.
- Tunel gorseciarski używany jest, aby odseparować fiszbinę od ciała.
- Pas obwodu biustonosza to część, którą najczęściej źle dobieramy do swoich potrzeb. To element okalający i przylegający do całego ciała. Pas ten składa się z dwóch części – skrzydła, czyli elementu od środka pachy do zapięcia oraz ramy, czyli obwodu od środka pachy do mostka. Pamiętaj, że zbyt luźny lub zbyt ciasny pas, może przyprawić Cię o dolegliwości bólowe.
- Mostek – środkowa część stanika, umiejscowiona pomiędzy miseczkami. Pozwala on na odseparowanie piersi od siebie.
- Zapięcie, czyli miejsce, w którym zamykamy pas obwodu biustonosza. Najczęściej jest regulowane za pomocą kilku rzędu wszytych haftek.
- Ramiączko – element podtrzymujący, który najczęściej jest przedłużeniem góry miseczki. Ważną częścią ramiączek są oczka i regulatory, które pozwalają zmniejszyć lub zwiększyć ich długość. Warto jednak wspomnieć, że ramiączko to część, która nie występuje we wszystkich biustonoszach.
- Guma obszywkowa – element wykorzystywany do wykończenia obwodu biustonosza i jego góry.
Teraz znasz już wszystkie elementy budujące biustonosz, więc Twoje bieliźniane zakupy będą znacznie łatwiejsze!
Zespół BUTIKzBIELIZNA.pl